5 zaručených tipů, jak ušetřit čas

O času se bavíme mnohem více, než bychom si vůbec dokázali představit. Když nebudete mít co dělat, zaposlouchejte se do hovorů kolem vás a sami uslyšíte, jak je čas frekventovaným tématem. (Nestíhám. Zase mi to dnes nevyšlo… Až přejde tenhle čas, tak se vrhnu do… Ten vztah byl pro mě ztrátou času…Nelituji času, který jsem věnovala… Chtěla jsem, aby si na mě udělal chvíli času… To byl báječný čas, který jsme strávili v … Vzpomínám na dobu, kdy… Kolik na mě máte času?) Je to proto, že čas – peníze – vztahy – jsou pro nás důležité.

„Čas jsou prý peníze, ale peníze se nerovnají času. Bez peněz se dá ještě vždy mnoho udělat, bez času nic.“ Jan Neruda

Jak na to

  1. Začni! Teď hned.

Asi už jsme si něco přečetli o tom, jak ušetřit čas. Je možné, že jsme byli na kurzech time managementu. Možná, že to „vyšumělo“, nebo že nám to nefungovalo. Práce s časem je práce na celý život. Když to nebudeme zkoušet, nenajdeme pro nás to optimální, co potřebujeme TEĎ. Jiná práce s časem byla, když jsem byla na mateřské, jinak jsem pracovala s časem, když jsem utíkala ráno do práce a odpoledne stíhala kroužky dětí a večeři. Jiné věci řeším teď. Proto se musíme učit nové techniky. A nejlepší čas je s tím začít TEĎ.

  1. Nechtěj stihnout všechno.

Představa, že můj cíl je stihnout všechno – je hloupost. Den má 24 hodin. Já mám určitou kapacitu. A nemůžu stihnout všech 150 úkolů, které si vymyslel – šéf, kolegyně, partner, my sami, děti, rodiče, okolí.

  1. Priorita je řešení.

Všechno je důležité, ale něco je nejdůležitější. A pojďme se soustředit na to, co je opravdu nejdůležitější. Jestli to bude ten den se objednat k zubaři, nebo si domluvit volno na pátek nebo odpovědět na dopis klienta, to je jedno. A prioritou je také moje spokojenost!

  1. Emoce to rozjedou!

Emoce ovlivňují, jak se nám pracuje a žije. Když jsem otrávená jako šváb, nejde mi nic od ruky, do ničeho se mi nechce. A naopak když jsem v plné síle, s dobrou náladou, lehce zvládám impertinentní otázky kolegyně, přejdu to, že šéf mi nepoděkoval, s lehkostí zvládnu úkol, který je pro mě náročný.  Takže je důležité si všímat, jaké mám emoce a uvědomit si je.  Když je den „blbec“, tak mi nic moc asi nepůjde a nebudu si na sebe tolik nakládat. Protože změnit svoji náladu není otázka lusknutím prstů, chvíli to trvá a někdy je lepší se z toho vyspat.

  1. Je nutné to opakovat!

Když chodíme cvičit, víme, že když přestaneme, tak to trvá dlouho, než si tělo znovu zvykne. A stejné je to i k řízení času. Prostě musíme se znovu a znovu vracet k tomu, že se učíme pracovat s časem. A zkoušíme nové metody, které jsou pro nás v daný životní okamžik ty nejlepší. A k tomu vám mohou pomoci naše pomůcky – týdenní a denní plánovač. Najeďte si našich webovkách na tlačítko „Ke stažení“ – a už tam na vás čekají. I s konkrétními radami, jak s nimi pracovat. Pusťte se do toho.

Kdyby cokoli – pište – misa.dankova2020@gmail.com – přijdeme na to, jak to zvládnout, abyste měli čas ve svých rukách. Hodně zdaru a radosti.

Vaše Míša

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů