Zlaté hodinky si kupte sami!

Na kurzech se často dostáváme k tématu, že firmy se více soustředí na nováčky, kterým věnují velkou pozornost. A zapomíná se na ty pracovníky, kteří jsou ve firmě dlouho. Naopak se seniorním pracovníkům zdá, že je to spíše na škodu mluvit o tom, že jsem zaměstnanec už 30 let, 25 let atd… vlastně celý život. Že ta moje věrnost a loajalita k firmě se hodnotí spíše jako moje neschopnost změnit místo, že jsem inventární číslo bez nápadů a je lepší přijmout novou svěží krev, která přinese nové nápady. Poprosila jsem o názor na tohle téma zkušeného manažera Petra, který několikrát na mých kurzech zažil, kdy jsme se řadili do pomyslného kruhu právě podle toho, jak dlouho jsme ve firmě a co to pro nás znamená.

„Aktivita na kurzech (seřazení dle seniority):

Vnímám, že to může nováčkům v týmu ukázat cestu, že se ve firmě dá zůstat dlouhodobě a že je tato práce perspektivní, pro matadory to zároveň signalizuje, že se nejen mění firma jako celek, ale právě i členové teamu.“

Nováček a matador: 

Nováček: 

Téměř vždy přinese do teamu něco nového a ovlivní všechny – začne pokládat zvláštní otázky, na kterými buď nikdo nepřemýšlí nebo má obavu je nahlas vyslovit – on to řekne!

Matador:

Na druhou stranu osobně velmi ocením, když si v týmu zajdu pro radu za matadorem, který něco ve firmě zažil, a hlavně má expertní znalosti a mohu s ním probrat něco odborného, protože vím, že mi vždy dá dobrou radu, poskytne rychlou pomoc, prostě má certifikát: ověřeno časem a je proklepnutý!

Ocenění:

U nás ve firmě odměny při pracovním výročí byly. Když jsem pracoval v teamu, kde jsme měli hodně nízké mzdy, každý se na to těšil, protože to byl pro něj jakýsi bonus. Ta odměna se vyplatila, ale šéf s tím, jakkoliv nepracoval, neprodal to, bralo se to tak: mám na to nárok a fertig.  Systém odměn se po letech zrušil bez náhrad. Nyní však došlo ke změně, kdy při významném pracovním výročí (20 let a více) zaměstnanec obdrží přání od CEO + jeho šéf získá budget na koupi dárku pro oslavence  Za mě nápad dobrý, jen se uchopil trošku sloní chůzí – tato aktivita nezajistila ocenění pro všechny jubilanty (proč čekat s přáním na to, až budu ve firmě více jak 20 let?). Rovněž ten, kdo měl už odkroucený nějaký ten pátek ve firmě, ale nedosáhl na toto ocenění, přišlo velmi líto, že si na něj nikdo nevzpomněl.

Mě osobně za těch více jak 20 let ve firmě nikdy nikdo k pracovnímu jubileu nepopřál nebo aspoň neposlal email typu: víme, že si tady tak dlouho, vážíme si toho, co si pro firmu udělal a ceníme si toho, že si to tak dlouho vydržel.

A co by přitom stačilo? Zahoďte pugety, poukázky, desky cti, karafiáty, ale pošlete každému bez rozdílu při pracovním výroční (5 let a více) osobní přání od CEO, které není napsáno jako úřední sdělení o zahájení řízení na Katastru nemovitostí, ale laskavé ocenění a gratulace. A vlastně by nemuselo být ani tak přání od CEO, ale ať přímý šéf pogratuluje tomu, kdo v jeho teamu má pracovní výročí ve firmě – jednoduché a účinné!!!!!! Nic to nikoho nestojí a lidi to ocení, protože péče o své lidi je jako péče o vzácnou rostlinu – musí se zalévat, rosit, hnoji někdy i přistřihnout, přesadit a pochválit za každý kvítek, někdy i lísteček – prostě zajistit kompletní ekosystém. „

Psala jsem o tomto tématu i na sítích a byly zajímavé reakce ostatních kolegů. 

„Přece to, že je někdo ve firmě dlouho nic neznamená. Nehrajeme si na to, jak je kdo dlouho ve firmě, ale kdo co firmě přináší!“ Jitka

„Já nepočítám s tím, že si někdo všimne, že jsem ve firmě strávil celý život. Je to obrovská firma, takže na mnoha a mnoha pozicích a místech. Pro vedení jsem starý páprda, který může být rád, že ho tam ještě někdo drží. O své senioritě nemluvím a snažím se dělat neviditelného, držet se své práce, dělat ji co nejlépe.“ Jirka

Dříve se slavila pracovní výročí – chlebíček, poděkování, dopis od CEO, dárek a někde jsem si slyšela právě o těch zlatých hodinkách za výbornou práci ve firmě za celý život. A teď jsem se dozvěděla, že v řadě firem nejenom že odešly hodinky, drobnost, chlebíček. Ale už není ani děkuji v mailu. A to mi přijde škoda. Možná, že to není záležitost celé firmy, můžeme to přesunout na bezprostředního šéfa – jestli udělá chvíli na poradě a poděkuje, jestli zajde za daným člověk a pozve ho na kafe. Anebo jestli seniorita není faktor, s kterým budeme pracovat. 

Budu ráda za vaše názory, nápady, je to důležité téma pro motivaci, a taky demotivaci zaměstnanců.

Mějte se hezky, ať se vám daří. Vaše Míša

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů