Jak lépe komunikovat

Netlachat, soustředit se. Stačí jen poslouchat!

Hodně problémů je zapříčiněno tím, že si nerozumíme. Jeden o voze a druhý o koze. Takže je logické,  že hodně kurzů je orientované právě na téma efektivní komunikace. Komunikaci školím často, s chutí a vnímám, že je to obtížné téma na vstřebávání. Pro hovorné je problém v tom, že nenaslouchají, a že mluví a mluví. Pro introverty bývá náročné se naladit na partnera a dát mu zřetelně najevo, že ho vnímá a zároveň mu rychle odpovědět.

A kriticky sama u sebe zjišťuji, že možná jsem na klienty moc hrrr. Že mě přijde hloupé a banální začínat od začátku…a taky jako psycholožka mám tendenci do toho vnášet i „hlubší ponor“:

– jak naslouchat, jak být empatický, jak vnímat druhého a neverbálně na něj reagovat.

Asi i proto mě zaujal nápad od Priscilla „Scilla“ Elworthy Ph.D, což je dáma, která byla třikrát nominována na Nobelovu cenu za mír a s vyjednáváním má bohaté zkušenosti.

Jak komunikační cvičení podle Scilly probíhá:

  • Jedná se o krátké cvičení ve dvojici. 
  • První osoba položí nějakou netriviální otázku, něco na způsob: “řekněte mi, kdo skutečně jste“ nebo „co od života nejvíce čekáte“. 
  • Následujících pět minut musí její partner věnovat položené otázce veškerou pozornost, zaobírat se jí celým svým tělem, srdcem i myslí a referovat o veškerých pocitech. 
  • Po celých pět minut musí oba udržovat oční kontakt. 
  • Oba partneři musí naslouchat, aniž na sobě dají cokoliv znát: jejich odpovědi by neměly být ovlivněny úsměvy, úšklebky ani jinými mimickými výrazy. 
  • Pak si navzájem vymění role. A vše se opakuje.“ 

O experimentu jsem se dozvěděla z knihy Margaret Heffernanové  (Malé změny, velký účinek, Na velikosti nezáleží. Nakladatelství Noxi, 2016), která k tomuto experimentu přidává i svoje bohaté zkušenosti s komunikací. A to sice, že toto cvičení vypadá jako jednoduché, ale je náročné. 

Protože se musíme plně soustředit na naslouchání druhému a přejít z „obyčejného tlachání“ do soustředěné pozornosti. A tím pádem můžeme lépe porozumět, co si druhý skutečně myslí, co cítí, co potřebuje. Můžeme ho pochopit a tím pádem i konflikt, rozpor, který bychom mohli společně mít, nenastane. 

Když nevěnujeme druhému plnou pozornost, často neslyšíme všechno, co druhý říká. Jen zaslechneme pár slov, nějakou vytrženou formulaci, a hned reaguje svými argumenty. Přestože nechápu, nerozumím, nevím, reaguji. A protože i druhý v běžné komunikaci funguje stejně, může dojít ke konfliktu, rozdílu, neshodě mezi námi již na samotném začátku a velmi brzy. 

Když nejprve pochopím, o co druhému jde, a pak teprve přemýšlím o svém cíli, svému pojetí, o sobě, je šance, že zjistím, že se vlastně shodujeme. Že se můžeme společně domluvit a myslíme věci v zásadě stejně.

Autorka knihy ještě uvádí, že nezávazné tlachání nebo dohady o tom, co si druhý myslí, je překážkou konstruktivnímu řešení. Ono tlachání nazývá „struskou“ , která blokuje dobrý výsledek. 

Moje zkušenost 

Metodu jsem zkusila, funguje to! Teď často začínám právě „touto komunikační rozcvičkou“. Je to za 20 minut hotové, zpětná vazba je rychlá. Už zde si spousta klientů přijde na to, že je k nezaplacení, když se nám druhý „jenom věnuje naplno“, když nám dává svoji pozornost. Začínáme něčím, co je pro komunikaci základní, nezbytné. A i kdyby řada lidí odcházela z kurzu jen s tímto zjištěním a dobrým natrénováním, pak to přináší výsledky, uzavřený obchod, peníze a spokojenost. Metoda je použitelná i na porady. Manažer si v rámci tréninku dá svoje otázky, upraví si to pro komunikaci, kterou jeho lidi nejčastěji mají – se zákazníkem, s kolegou, interním klientem atd.

Zkuste to, funguje to! V práci i doma.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů