Checklist na prosincový finiš – jak zvládnout advent, Vánoce a Nový rok ve firmě

Prosinec většinou bývá měsícem, ve kterém nejenom bilancujeme, ale hlavně finišujeme na všech frontách – doma i v práci. Jak zvládnout toto adventní období s grácií a na co se zaměřit, se dozvíte v následujícím článku.
Když mluvím s klienty, často toto období vnímají více hekticky – obvykle bývá více práce než v průběhu roku. Zřejmě je to dáno i tím, že v některých firmách musí být většina činností dokončena ideálně do poloviny prosince, ať už z důvodu čerpání nakumulované dovolené nebo i z důvodu interních IT pravidel, kdy jsou zaváděny změny v systémech tak, aby se vše stihlo do poloviny měsíce, kdy začíná stopka pro veškeré projekty a releasy. I z těchto důvodů se v tomto období vyskytuje více urgentních úkolů, včetně startu nových důležitých projektů. Celkově klienti zmiňují, že je třeba napnout plachty, zabrat do vesel, abychom ten finiš zvládli.
Téměř pro všechny je to fičák a možná by týmu pomohlo, kdybychom našim lidem nabídli strategický vánoční a novoroční plán. Plán na to, jakou cestou se do konce roku budeme společně ubírat. Ruku na srdce, kdy jindy, než tento měsíc Vás potěší, když za Vás někdo něco naplánuje, zorganizuje a ušetří Vám zbytečné starosti.
Přirovnala bych to k situaci, kdy jsme na horách, jedeme po zasněžené cestě (někdy i mlze) a jsme rádi, že po stranách jsou tyče, které nám ukazují bezpečnou cestu. Tím dáme našemu týmu pevné body, viditelné tyče, určité milníky a jasnou cestu, kudy se budeme do konce roku ubírat.
Společně bychom s týmem mohli projít, co je opravdu důležité, tj. co nezbytně potřebujeme mít hotové do Štědrého dne.
Probrali bychom s nimi čerpání dovolených tak, aby se spravedlivě vystřídali a užili si zasloužený odpočinek a pohodu svátků.
Nebo naopak, pokud to situace v teamu provozně umožňuje, můžeme lidem před a mezi svátečním dny nabídnout mimořádný home office. Možná to někdo ocení zejména i proto, že si bude moci lépe naplánovat mimopracovní aktivity (vyzvednout balíky od přepravní služby, objednat on-line nákup, zajet k příbuzným nebo se postarat o děti v době vánočních prázdnin).
Který den budeme mít jako tým společné posezení – online nebo prezenčně – před Vánocemi. Poděkování za celý rok a společné neformální chvíle.
Je také vhodné v teamu probrat, jak se bude pracovat na Silvestra – zejména, kdy končí pracovní doba.
Kdy se sejdeme všichni – jako jeden tým – po Novém roce – ať už online nebo osobně. A třeba nad kávou si jen řekneme, co a jak bylo, když jsme se neviděli.
Kdy máme „oficiální nový výkop“. První pracovní poradu, včetně informací, co nás pravděpodobně bude čekat.
Pokud ve firmě probíhá pravidelné roční hodnocení s revizí splněných úkolů, i toto využijte k tomu, aby se zaměstnanci zamysleli nad uplynulým rokem. Zejména, co se jim podařilo a kde to nebylo ono. Pokud plánujeme vést hodnotící rozhovory už v lednu, určitě to našemu týmu můžeme sdělit, aby se lidé mohli připravit dopředu.
Proč tak detailní plánování? Situace, ve které nyní žijeme je nestabilní, věci se mění každým dnem. A tato nejistota neprospívá zdraví, ani pohodě. A právě v těchto měnících se podmínkách je dobré plánovat. Stačí plánovat jen na kratší dobu, ale plánovat. Nenechat se unášet tím, co se děje a ubezpečovat se, že to nějak dopadne. Snažit se mít přehled, mít plán včetně pocitu, že mám věci pod kontrolou. (to jsou osvědčené rady z krizové intervence i z psychologie).
A proto jsme vytvořili pracovní check list na konec roku. Můžete si ho zdarma stáhnout – pro sebe i svůj tým. A budeme rádi, když nám napíšete, jak se vám osvědčil včetně vašich nápadů a vychytávek.
Hezké dny, Vaše Míša

Stáhněte si Checklist na prosincový finiš zde

Komentáře