Jak poznat manipulátora v týmu

Manažer má v týmu více osob, ale prostor v hlavě mu často zabírá jeden, dva lidé. A bývají to manipulátoři. Je potřeba řídit efektivně a šetřit energii.  A proto jsem se rozhodla, že dnešní blog budu věnovat tématu jak na manipulátory. To jsou ti, co dokáží získat naši pozornost, přestože nepřinášejí takové výsledky, jakou bychom si představovali.

Tři kroky k efektivní manažerské práce s manipulátorem.

1. Poznej manipulátora ve svém týmu

Manipulátor je zrádný v tom, že nemusíme dost dlouho poznat, že s námi manipuluje. Můžeme to odhadnout podle toho že:

Bude to někdo, o kom budete často mluvit, budete se k tomu vracet, co vám řekl, neřekl. Budete hledat „ty správné trefné odpovědi“, které jste mu měl říci. Bude to pravděpodobně někdo, o kom budete přemýšlet, jak na něj, co by pomohlo, co si asi myslí, jak on to vidí. Někdy nás překvapí a udělá něco, co Vás osobně dojme. Můžete mít pocit, že je to jeden z mála, který Vám z týmu rozumí. Možná ho poznáte podle toho, že si hraje na slabého. Vyvolává v nás pocity viny. „Kdybys mne to naučil pořádně, tak to umím sám. Ale ty jsi na mne neměl čas, a když se teď na něco zeptám, tak je to špatně. “Já bych se do toho pustila, ale když to zkusím, tak se na mne budeš zase zlobit. “Mně nikdo tady nepomůže. Protože jsem mladá (stará, zkušená, nezkušená, z Prahy, z Brna, z jiného týmu).

Když neděláme, co chceš, vystrkuje růžky. Nebo je vyloženě agresivní a zlý. Dokáže cíleně ublížit, vyvolávat pocity viny. Umí udělat dusno a špatnou atmosféru v týmu.

2. Bere  

Bere ti energii na úkor kvalitních lidí v týmu. Bere energie i jiným členům týmu. Většinou těm nejschopnějším.

Postupně dokáže rozložit celý tým.

PROTO je důležité nenaskočit manipulátorovi na jeho vějičku, nehrát s ním jeho hru.

3. Konzultuj

Kdyby se Vám zdálo, že máte manipulátora ve svém týmu, napište mi.

Zkonzultujeme, co se dá dělat.  Určitě na něco přijdeme!

Těším se na maily, na komentáře. Na další náměty, na co bychom se měli zaměřit.

Míša

Jestli Vás toto téma zajímá více, můžete se podívat na mé video. Budu ráda.

Komentáře
  1. Lucie Husáková napsal:

    Dobrý večer, mám už delší dobu problém, nepoznám manipulaci druhých, zřejmě mám špatný odhad na lidi. Pořád se mi dějí v každém zaměstnání stejné věci. Ráda bych to změnila a nevím jak? Byla by možná konzultace? Děkuji Hezký den přeji

  2. Lucie napsal:

    Dobrý večer, mám už delší dobu problém, nepoznám manipulaci druhých, zřejmě mám špatný odhad na lidi. Pořád se mi dějí v každém zaměstnání stejné věci. Ráda bych to změnila a nevím jak? Byla by možná konzultace? Děkuji Hezký den přeji

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů