Základem je sdílet emoce – samozřejmě i ty negativní!
Většinou se manažeři soustředí na sdílení best practice – budeme si vyměňovat zkušenosti, co komu funguje. Je to dobrý nápad, každý tip pomůže. Ale často jedna rada situaci neřeší. Nebojme se dát lidem prostor ke sdílení emocí. My se obáváme, že když „se nám to rozjede“. Jeden si začne stěžovat, přidá se druhý, čtvrtý vytáhne, že už neví, jak na to a že to nezvládne, že to nemá smysl, že je to k ničemu, že to ti nahoře vymysleli úplně špatně.
Taky často naši lidé jsou sami v situaci, kdy negativní hodnocení, stížnosti, nepříjemné emoce musejí snášet od klientů. V kontaktu s klienty se naši lidé drží, argumentují, snaží se to obhájit, chtějí pomoci, jsou chápající a pozitivní. A to i na klienty, kteří se k nim nechovají dobře, jsou agresivní, manipulují s nimi, vybíjejí si na nich svoji frustraci. Když si toto uvědomíme, pak je nám jasné, že i naši lidi potřebují mít možnost „to ze sebe dostat“.
Manažeři argumentují, že je lepší, když je porada konstruktivní, a negativní emoce by to jen narušily. Manažeři jsou sami alergičtí na poznámky, „že to nejde“, „že se na to můžeme vykašlat“, že je to k ničemu“ – reagují buď vyhýbavě, že to neslyší nebo i jim rupnou nervy a nářky razantně utnou!
„To víme, že je problém. Jestli to nedáváš, jestli tě to nebaví, tak jdi pryč, když s tím pořád vyhrožuješ.“ Nebo „Nemá smysl být negativní, musíme se na to dívat optimisticky, věřme tomu, že se to zlepší atd.“
Co navrhuji: