Jak vypadá klíč k řešení?

Za mě jsou otázky klíčem k řešení. Dobrá otázka je důležitější než odpověď. A dobrá otázka nás dokáže dostat do pohybu. A to se právě dělo při experimentu Klíčová otázka, který se natáčel v létě a dělala jsem tam poradce sociologa. Bylo to tak, že se mladí lidé postavili na čáru a měli dělat krok dopředu nebo dozadu jako svoji odpověď na otázky, které dostávali. Ve své práci vidím, že na řadu i důležitých otázek klienti neodpovídají. Mlží, dávají nic neříkající odpovědi, vymlouvají se na ostatní, citují svého šéfa a k otázkám se nevyjadřují. Chápu, že někdy se nám nechce odpovídat přede všemi, na nějaké téma ani my sami nemáme odpověď, takže respektuji a nikoho do ničeho netlačím, ale pokud se chceme pohnout, musíme si sami pro sebe odpovědět jasně.

A tady u toho experimentu nešlo mlčet, mlžit a stát na místě. Mladí lidé museli udělat krok – buď jít dopředu – souhlas – nebo dozadu – nesouhlas nebo když jejich odpověď byla nevím. Dát se do pohybu – ať tam nebo onam – je podle mě úplně něco jiného než jen mluvit. Mluvit – versus se pohybovat. A pohybovat se směrem dopředu nebo dozadu znamená být na cestě. Být na své cestě – realizovat své sny. Dát do pohybu svoje přání, sny a touhy. Nebo třeba i jen myšlenky a přemýšlení o tom. I to se přece počítá. Zamyslet se nad tím nejdůležitějším člověkem – sám nad sebou. Zamyslet se nad tím – co chci já. A co pro to dělám. Jestli to, jak žiji, je směrem k mým snům, nebo mé sny a mé aktivity se míjí.

Mrkněte na film, jsou to 4 minuty a je možné, že to dá do pohybu i nás. A napište mi, jak se vám to líbilo a která otázka vás „dostala“. Odkaz je zde

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů