Jak přijímat nepříjemnou zpětnou vazbu, aby nás to posunulo.

Lukáše Maršálka jsem poznala cca před 10 lety. Dělali jsme pro firmu hodnocení manažerů (development centrum) a součástí byla i zpětná vazba. No koukněte na video, které jsme spolu o tom natočili a uvidíte, co na to říká on sám.

Tady máte ODKAZ NA VIDEO

Development centrum (DC) je akce, během které účastníci absolvují testy, případové studie, důležitou součástí je i hraní rolí. To znamená, že je připravena situace – rozhovor s nadřízeným, podřízeným, celý týmem. Např. je dané, že jste něco nesplnili, podcenili kontrolu podřízených a výsledkem byl „průšvih“. A vy se jdete zpovídat k šéfovi. A toho šéfa někdo hraje a tlačí vás do kouta. A na vás je, abyste to zvládli co nejlépe. A do toho vás pozoruje komise, která je složená jednak z lidí z firmy (aby mohli zohlednit, jak to chodí v dané firmě) a z externistů. A všichni v komisi si zapisují, co jste udělali, jak jste reagovali na výtku, jak umíte zvládat stres atd. Jsou to zátěžové situace, ale výsledkem je pak hodnocení vašich schopností i s konkrétní doporučením, co dělat jinak, na čem pracovat, jak lépe věci zvládat. Na konci je hodinový rozhovor, kde se věnujeme jenom vám a tomu, abyste z toho vytěžili maximum. A abychom z toho měli výsledek, musíme „zkrotit“ svoje ego. Není to vůbec lehké. Řada situací je „na hraně“ – ne všechno se v reálu takhle děje, někdy jsou dané situace vyhrocenější, zároveň neznáte lidi, kteří jsou v dané roli (šéfa, podřízeného), takže nevíte, jak na ně. Prostě není to úplně fér.

Když se konalo DC, Lukáš byl zrovna povýšený na důležitou pozici ve firmě a neměl podle sebe důvod podstupovat nějaký rozvoj.

„Neměl jsem o „komisi“ developmentu valné mínění a nechápal jsem, v čem by to zrovna mně mohlo pomoct. Měl jsem své práce nad hlavu. Nově jsem dostal na starost nefunkční lisovnu s 60 lidmi a mraky problémů.“

Když jsem mu po všech testováních dávala zpětnou vazbu, nebylo to jen chválení. Ale zvládl to. Ustál nepříjemnou zpětnou vazbu. Je to o odvaze, přiznat si věci, které neradi slyšíme, otevřít se novým věcem, přijmout to, že tohle ode mě nebylo ok. Dát se na cestu – ke svému lepšímu já. A o tom, že to jde, a hlavně že to za to stojí – je video, které jsme spolu s Lukášem natočili. Podívejte se na to.

Dejte mi vědět jak se vám video líbí tady je ODKAZ NA VIDEO

Inspirativní otázky pro vás:

  • Kdy a kdo mi říkal něco, co se mi nelíbilo?
  • Kam mě to posunulo?
  • Co se mi osvědčilo, jak dávat a přijímat nepříjemnou zpětnou vazbu?

A jestli stojíte před předáváním nepříjemné zpětné vazby a chcete si nazkoušet, poradit se, připravit – napište mi, co a jak chcete řešit. Domluvíme se na konzultaci a půjdeme do toho!

Pište – misa.dankova2020@gmail.com. – to zvládneme, uvidíte!

Chcete si zkusit obtížný rozhovor s podřízeným, šéfem nebo kolegou.
Chcete si natrénovat důležitý rozhovor s náročným klientem. Podívejte se na moje online konzultace s Míšou.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů