Hity školení

Milí čtenáři,

zdravím vás v prvním červnovém týdnu. Dostala jsem zajímavou otázku – „Co teďka frčí za kurzy a co už se nedělá?“

Nevím, jak to mají ostatní kolegové lektoři a kouči, ale já jsem u svých klientů zjistila že:

  • Nadšení z online kurzů je pryč. Dříve lidé byli natěšení, že mohou „z pohodlí domova sledovat kurz“, ale teď je to otravuje a nechtějí to.
  • Jestli se lidé budou nebo nebudou rozvíjet je teď hodně o manažerech. Nejenom o HR útvarech – co nabízejí, ale o tom, co si manažer sám prosadí a vymyslí. A často nejdůležitější je přesvědčit své lidi. Když se manažer svých lidí zeptá – Chcete na nějaký kurz? – pravděpodobně dostane odpověď, že tým nechce. Je potřeba, aby manažer  svoje lidi přesvědčil, že to bude mít smysl a že by je to mohlo bavit.
  • Na samotných workshopech Je třeba lidi rychleji zaujmout. Když je to nebaví, ztratí rychle pozornost a je konec. Je to stejné, jako když projíždíme sociální sítě. Co nás nezaujme na první dobrou, automaticky přeskakujeme. Proto mnohem více zařazuji nové techniky – je to směs zážitku, reflexe, shrnutí klíčových myšlenek a k tomu dodání adekvátní „teorie“. Práce s legem, s optickými iluzemi, indoorové aktivity, malování obrazů atd. To znamená odchod od klasického „učení“, příklon ke koučování týmu, Bálintovským skupinám, kreativním technikám. A to mně osobně taky sedí a zdá se mi, že to má větší a hlubší dosah.
  • Změnila se i časová dotace – dříve bylo běžné, že je kurz na dva, tři dny. Dnes mám zkušenost, že den, půlden a takhle skládáme náš program. A tak zbývá ten den i čas na týmové posezení u piva či zmrzliny, a je to dobrý týmbuilding.
  • Co se týká témat – hodně kombinuji pracovní témata a témata, která jsou použitelná pro běžný život. Stejně jako se práce dostala domů díky home office, tak běžné starosti se více promítají do práce. Takže – sebepoznání, jak si lépe naplánovat svůj čas a povinnosti, které mám, jak zvládat stres a nedělat si zbytečné starosti.
  • Znovu se objevuje důležité téma – motivace lidí. Jak je nahodit, jak motivovat tým, když někdo chce být v práci, někdo chce být více doma. Jak je získat pro plnění nepopulárních úkolů.
  • Taky vnímám, že jsme trochu odvykli sociálnímu kontaktu a je třeba se ho znovu učit. Jak více spolupracovat s kolegou, který je jiný než já, jak spolupracovat v týmu, jak si vytvářet a posilovat vztahy s lidmi z jiných oddělení. Jak řešit konflikty. Jak komunikovat na online meetingách, aby to mělo smysl a nebyla to jen výměna informací bez viditelného přínosu pro všechny.
  • Co mají lidé rádi a co mnohem více oceňují než dříve, jsou individuální konzultace k programu. Společně v týmu nějaký čas a k tomu půl hodinové, hodinové individuální povídání o svých věcech. Pracovních, ale i osobních. Ono to stejně směřuje k jednomu – ke spokojenosti v práci a v životě. Lidi potřebují slyšet někoho jiného, svěřit se, poradit se, namotivovat a nasměrovat.

Jako psycholog vidím, že když „polevíme“ od učení se, rozvoje a práci na sobě – zlenivíme a je to na nás vidět. Stejně jako když se přestaneme hýbat. Je před námi červen a letní měsíce. Pojďme ten čas využít na to, abychom společně vymysleli nějakou rozvojovou příjemnou aktivitu pro vaše týmy na podzim. Napište mi – misa.dankova2020@gmail.com – můžeme se nezávazně sejít, zavolat si, napsat si a připravit pro vaše lidi to, co by vám zvedlo energii a výsledky v týmu, a zároveň aby to lidi bavilo.

Těším se na vás😊 Vaše Míša

Komentáře