Chcete bydlet ve vlastním domě, ve vlastním bytě?

„Chcete bydlet ve vlastním domě, ve vlastním bytě?“ na tuto otázku hodně mladých lidí šlo dopředu – ANO, chci bydlet ve vlastním domě, bytě. (Je to z experimentu Klíčová otázka , ve které jsem byla v roli poradce-sociologa.) A následovaly otázky na finanční gramotnost. A tam bylo vidět, že mladí lidé neví. Neví, kolik by měli mít svých prostředků, aby si mohli vzít hypotéku. Neodkládají si pravidelně peníze, neznají finanční produkty…

…vůbec se nedivím. Vzpomněla jsem si sama na sebe, když jsem začínala po vysoké škole, a měla jsem jen svůj plat, z kterého jsem sotva zaplatila nájem a základní výdaje. A přišlo mi nereálné, že bych někdy mohla mít svůj vlastní byt nebo dům v Praze. Neměla jsem žádný plán, představu, nepracovala jsem na své finanční gramotnosti. Vlastně jsem pracovala jen se zkušeností mých rodičů – pracuj, vydělávej, nepůjčuj si, šetři si, neutrácej. Časem se to se mnou zlepšila, ale stejně mám velké rezervy. A vůbec si nejsem jistá, zda se mi podařilo u vlastních dětí zlepšit „rodinnou finanční gramotnost“.

Je otázka, zda my rodiče se s dětmi vlastně o rodinných financích bavíme. Zda mají představu, kolik vyděláváme peněz, kolik normální měsíční rodinný život stojí. Jak je pro nás lehké nebo náročné přinést domů peníze na zajištění, které jim dáváme. Jestli máme jiné zdroje než výplatu, zda jsme se finančně nespálili a co jsme z toho udělali za opatření. Zda jim šetříme nějaké spoření, jestli jim něco dáme, za jakých podmínek, s čím mohou s námi počítat, co nechceme a nebudeme financovat. Jestli my sami potřebujeme nebo očekáváme finanční pomoc do budoucna pro sebe? Jsou to věci, které bychom s dětmi měli probírat?

Překvapivě častěji, než bychom řekli, je neznalost rodinných financí i u partnerů. Že nemají představu, kolik, co stojí, kolik, kdo vydělává a jaké jsou plány. Taky ne ve všech partnerstvích mají oba přístup ke společným penězům. Peníze jsou způsobem, jak druhého držet v pasti. Aby nemohl odejít, aby se choval určitým způsobem.

Co můžeme udělat sami pro sebe, abychom si sami splnili své sny o svém bydlení?

Těším se na vaše reakce, dejte mi prosím vědět, jak bydlíte, jak jste se k tomu dostali, co řešíte a kde na cestě k bydlení vy sami jste. Držím palce!!! A dejte vědět, ostatní to může inspirovat, posunout misa.dankova2020@gmail.com

Mějte se moc pěkně, těším se na vás, Vaše Míša

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů