Skype meeting v praxi

V tomto článku se nebudu zabývat technickými informacemi, jak skypovat, jak používat teamviewer atd. Nabízím Vám zkušenosti mých klientů, na co si při online meetingu dát pozor.

  1. „Kdo neskypuje, ten nepracuje„

Jeden klient nedávno poznamenal, „Kdo neskypuje, ten nepracuje. Kdo není vidět, na toho se zapomene. Na koho se zapomene, nemusí se do práce vracet.“ Mnoho manažerů skypuje o sto šest, aniž je z toho výsledek. A když takových lidí, s kterými spolupracujete, máte několik, Váš den je hlavně o schůzkách. Z jedné se odhlašujte kvůli druhé a večer padnete vyčerpáním. Samotná práce, kterou jste si ráno připravili, jen přibyla.

Asi by bylo dobré přemýšlet o tom, jestli každá online schůzka, kterou svolám nebo na které jsem, má smysl.

Příklad z praxe „Online schůzka v 15 lidech je pro mne o ničem“

Podřízená komentovala online schůzky týmu (90 minut, 15 osob, jednou týdně). „Něco se tam dozvím. Ale nemůžeme to prodiskutovat, takže není žádný závěr.  Řada témat se mne vůbec netýká. Pro mne by bylo lepší, kdybych mohla probrat se šéfem „svoje případy“ sama. Nebo udělat menší týmy, ve kterých řešíme podobné věci.  Ale šéf to nezmění, protože byl vždycky zvyklý dělat jen takovéto porady pro všechny. On sám se změnou nepřijde a nikdo nemáme odvahu mu to říci. To co si o skypových poradách myslím já, je názor většiny týmu.“

Můj komentář: Možná by nebylo od věci, se svých lidí na rovinu zeptat, jak jim mnou organizované online schůzky vyhovují. A zeptat se individuálně, aby se rozpovídali. (Nebudeme teď řešit, v čem je problém, když se lidé bojí říci něco ve skupině.)

  1. Skype je součástí řádu

Pokud je skypová schůzka krátká a má zásadní vliv na denní fungování týmu, pak je dobré ji zachovat. Změnit jen formu – místo face to face, udělat online.

Příklad z praxe „Na naše onlinové schůzky chodí všichni a všichni jsou připraveni“

Paní HR ředitelka je pyšná, protože management funguje výborně i v době online řízení. Říká: „My máme pravidelné denní porady v 8.30 hodin a teď to máme jen přes teamviewer. Funguje to skvěle. Všichni jsou připojeni na čas, na nikoho nečekáme. Zdá se mi, že se na to těšíme.  Tato schůzka není jen o výrobě, ale lidé ji vnímají jako jistotu, že všechno jde dobrým směrem. Že se nic neděje. Mění se forma, ale jistota zůstává.“

Můj komentář: Gratuluji! Skvělá práce.

  1. Skype je prostor pro předvádění

On-line meeting není pro každého. Často je bez kamery, abychom všichni mohli být připojeni. Zejména introvertnější osoby mohou mít s tímto typem komunikace problém – nedostanou se ke slovu.

Koho určitě slyšet bude, jsou ti, kteří mluví rádi. Nevadí jim, že jejich příspěvek se netýká tématu schůzky. Dokáží opanovat celý meeting. Jsou pohotoví a svoje místo si dokáží vybojovat. Ono se to děje i na normálních face to face poradách. Ale on line meetingy jsou k tomu náchylnější.

Doporučení pro manažera

  • Když někdo z mého týmu strhává na sebe pozornost, musím já jako manažer zasáhnout. Protože ti, kteří nemají potřebu soutěžit a rvát se o slovo, často toto předvádění otráví a neřeknou to, co by pro tým bylo důležité.

Těším se na Vaše zkušenosti, nápady, komentáře, které budeme společně sdílet.

Přeji, ať se nám to společně daří.

Míša

Jestli Vás toto téma zajímá více, můžete se podívat na mé video. Budu ráda.
https://www.youtube.com/watch?v=Y5PJVJ1Shtg

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů